Beslenme Koçluğu Sertifikası

Beslenme Koçluğu Sertifika Programı

Danışmanlık hizmeti veren kurumlar tarafından verilen sertifikalardan biri olan Beslenme Koçluğu Sertifikası kişilerin genel olarak günlük hayatında en önemli ihtiyaçlarından biri olan beslenme konusunda gerekli danışmanlık hizmetini profesyonel olarak verebilecek yeterlilikte olan eğitimcilere verilmektedir. Beslenme Koçluğu Sertifika Programı Nedir? Ne İşe Yarar? ve bu sertifika sayesinde hangi iş olanaklarında çalışma imkanı bulunur türünden soruların cevaplarını bu yazımız aracılığı ile kolayca bulabileceksiniz.

Beslenme Koçluğu Sertifika Programı Nedir?

Günümüzün önemli sorunlarından biri olan obezite problemi sağlıklı ve düzenli bir beslenme süreci geçirmemekten kaynaklanmaktadır. Bu sürecin düzgün bir şekilde yönetilmesi amacıyla Beslenme Koçları tarafından profesyonel bir yönlendirme gerekiyor.  Sağlıklı beslenmek istediği halde lezzetten vazgeçemeyen kişiler aldıkları yardım sayesinde beslenme programlarını en iyi şekilde yönetebiliyorlar. Tam olarak bu profesyonel yardım sürecinde Beslenme Koçları devreye girerek kendine güvenini kaybetmiş, psikolojik olarak çökmüş kişilere yardım eli uzatmaktadırlar. Profesyonel eğitmenler tarafından yapılan rehberlik hizmeti aracılığı ile kişiler günlük yaşantısında ihtiyaç duyduğu enerji miktarından tutun öğün planlamasına kadar birçok konuda destek alabiliyorlar.

Beslenme Koçluğu Sertifika Programında Hangi Eğitimler Verilir?

Bu programda insanların genel hayatında ihtiyacı olan birçok dalda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bu sebeple biyolojik unsurlardan başlayarak psikolojik unsurlara kadar belirli bir süre boyunca detaylıca eğitim verilir. Kişi beslenme ve psikoloji arasında bulunan ilişki hakkında bilgiler ile donatılmaktadır. Eğitim içeriğini maddeler halinde vermek gerekirse;

 1. Sağlıklı Beslenme İlkeleri
 2. İnsan Vücudunun Enerji İhtiyacı
 3. Öğünlerden Alınacak Enerjinin Hesaplanması
 4. Sağlıklı Yaşam ve Besin İlişkisi
 5. Tüketilen Öğünün Planlaması
 6. Metabolizma Eğitimi
 7. Beslenme Sorunları ile ilgili Bilgiler

Yukarıda belirtilen maddelerde bulunan konu başlıkları ile ilgili birçok detaylı bilgi program süresince kişilere verilmektedir.

Beslenme Koçluğu Nedir

Beslenme Koçluğu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Beslenme Koçluğu Sertifika Programına katılarak sertifika almaya hak kazanan kişiler bazı kurum ve kuruluşlarda profesyonel olarak rehberlik hizmeti verebiliyor. Gelişen dünya ile birlikte birçok alanda bu mesleğe ihtiyaç duyulmasından kaynaklı olarak sertifikanın sizlere büyük ölçüde yararı olacaktır. Genel olarak çalışma alanlarına bakıldığında çocukların bulunduğu kurumlardan diyet merkezlerine kadar geniş bir yelpazeye sahip olduğunu görebileceksiniz.

Beslenme Koçluğu Sertifikası Nasıl Alınır?

Beslenme Koçluğu Sertifikası, gerekli şartları karşılayan kişilerin danışmanlık hizmeti veren kurumlara başvurmaları halinde kolayca alabilecekleri sertifikalardan biridir. Kurumlar danışmanlık hizmetini uzaktan eğitim modeli ile vererek eğitim alan kişilerin bu alanda uzmanlaşmasını sağlamaktadır. Eğitim sürecini başarıyla tamamladıktan sonra sertifika gerekli yerler tarafından onaylanarak eğitim alan öğrenciye teslim edilir. Sertifikayı aldıktan sonra yukarıda belirtilmiş iş merkezlerinden herhangi birine bu sertifika yardımı ile iş başvurusu yapabilirsiniz. Sertifikanın içeriğinde eğitimi uzaktan aldığınıza dair herhangi bir bilgi bulunmaz. Aşağıda belirtilen meslek dallarından herhangi birine sahip olan kişiler bu programı rahatlıkla başvuru yapabilirler.

 1. Sağlık kuruluşlarında aktif olarak çalışan veya meslek hakkında yeterli deneyime sahip olan ebeler, doktorlar, psikologlar, hemşireler ve diyetisyenler
 2. Çocukların gelişiminden sorumlu uzmanlar,
 3. Sosyal hizmet dalında eğitim görmüş kişiler,
 4. Beslenme Koçluğunu meslek haline getirip bu dalda ilerlemek isteyen kişiler
 5. Yaşadığı hayatı daha aktif ve verimli hale getirmek isteyen kişiler bu programa kolayca katılabilirler.

Beslenme Koçluğu Çalışma Alanları

Bu sertifikaya sahip olan kişiler aşağıda belirtilen kurum ve kuruluşlarda görev alabilirler. Görev aldıkları kurum ve kuruluşlarda insan sağlığı ve beslenme programlarından tutun birçok konuda danışmanlık hizmeti vermeleri bu mesleğin en önemli yanlarından biridir.

 1. Beslenme konusuna büyük ölçüde önem veren özel okullarda,
 2. Özel hastanelerin diyetisyen bölümlerinde,
 3. Mobiliteye sahip sağlık kabinlerinde,
 4. Tamamen kilo sorunlarına odaklı olarak çalışmalarını sürdüren diyet merkezlerinde,
 5. Yaşam ve beslenme konusunda rehberlik veren koçluk merkezlerinde,
 6. Kişisel gelişimi her daim ön plana çıkaran spor komplekslerinde,
 7. Beslenme konusuna her şeyden daha fazla önem veren hizmetlerde çalışma imkanı bulabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir