Doğum Koçluğu Sertifikası

Doğum Koçluğu Sertifika Programı

Anne ve babanın hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli tecrübelerden biri doğumdur. Doğum süreci boyunca anne adayının karşılaşabileceği birçok probleme karşılık doğum koçları tarafından doğum hazırlığı eğitimi veriliyor. Doğum koçları (Doula), annenin doğum öncesi ve sonrasında nasıl davranması gerektiğini, ne yapması gerektiğini ve bunun yanı sıra doğum anı ile ilgili birçok bilgilerin aktarımını sağlar. Aynı zamanda aldığı eğitimler sayesinde; hamile yogası eğitmenleri gibi gebelik döneminde bebeğin sağlığı ile ilgili gerekli takipleri yapar. Tabii ki bu hizmetleri aktif bir şekilde vermeye devam ederken annenin kendine ait tercihlerinin dışına çıkmaz ve onların düşüncelerine önem verirler.

Doula Sertifikası Nedir?

Doğum koçları annenin doğum sürecine hazırlık dönemi içerisinde gerek psikolojik gerekse fiziki açıdan yeterliliklerini sağlamaya çalışır. Bu sayede anne doğum anına geldiğinde ıkınma, nefes, pozisyon ve egzersiz konusunda bilinçli hareketler yaparak ağrının şiddetini kendiliğinden azaltabileceklerdir. Anne adayı bu sayede doğum konusunda korkularını rahatlıkla yenebilir. Bu durumun sonucunda sağlıklı bir doğum süreci kaçınılmaz olur.  Son yılların en popüler mesleklerinden biri olan doğum koçluğu (Doula) ülkemizde çok bilinmiyor olsa da avrupa ülkelerinde doğum yapan annelere mecbur kılınan hizmetlerden biridir. Ülkemizde geleceğe yönelik bu talebin artacağını düşünürsek ve ayrıca bu işi yapan kişinin azlığını göz önünde bulundurursak kazançlarında yüksek olması büyük ihtimal olacaktır.

Doğum Koçluğu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Doğum koçluğu sertifikası sayesinde gebelik döneminde bulunan anne adaylarına doğum ile ilgili en önemli desteği verme yeterliliğine sahip olabileceksiniz. Yurtdışında daha çok tercih ediliyor olsa da günümüzde Türkiye’de yavaş yavaş popülerlik kazanmaya başlayan doğum koçluğu doğum sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlamak isteyen anneler tarafından tercih edilmektedir. Öncelikle doğum koçlarının sağlıki yönden bir bilgisi olmadığını yani ebe, doktor, hemşire veya herhangi bir sağlık çalışanı olmadığını bilmeniz gerekiyor.
Doula Nedir

Doğum koçluğu sertifikası kişiye doula yani doğum koçu olarak çalışma imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda bu sertifikaya sahip olan kişiler sertifika ajanslarında doğum koçu eğitmeni olarak görev alabilirler. Aynı zamanda gebelik dönemlerini en iyi şekilde tamamlamak isteyen anne adaylarıda bu sertifika eğitimine başvurabiliyor.Eğer anne adayı bireysel olarak bu sertifika eğitimine katılırsa doğum sürecini her açıdan iyi geçirmiş olacaktır.

Doğum Koçluğu Sertifikası Nasıl Alınır?

Doğum koçluğu sertifikası almanın tek bir yolu olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Profesyonel olarak sertifika eğitimi veren aracı kurumlardan bu sertifikayı alabildiğiniz gibi bu sertifikayı aldıktan sonra rahatlıkla istediğiniz kurumda doğum koçluğu eğitimleri de verebiliyorsunuz. Ayrıca bazı üniversiteler bu konuda kişilere eğitim vermek amacıyla kurslar açmaktadır. Bu kurslara herhangi bir dönem içerisinde katılmanız halinde sertifikaya sahip olabilirsiniz.

Sertifikaya sahip olduktan sonra önemli miktarlarda ücretler ile doğum koçluğu yapabilir ve aynı zamanda gebelik dönemindeki annenin manevi olarak destekçiliğini yapmakta üstün yetilere sahip olursunuz. Bu konuya önem vermenizi ve geleceğin mesleklerinden biri olduğu için kesinlikle bu sertifikayı almanızı öneriyoruz

Doğum Koçu Çalışma Alanları Nelerdir?

Doğum koçlarının çalışma alanları genel olarak bakıldığında çok dar bir sektör içerisindedir. Gebelik dönemin olan annelerin yanında psikolojik ve fiziki olarak desteklerini vermek için en iyi şekilde çalışmaların devam ettirmektedir. Profesyonel bir eğitim sürecinin ardından bu kişiler sertifikayı aldıktan sonra kişilere özel doğum koçluğu yapabilir, sağlık kuruluşlarında doğum koçluğu yapabilir ya da kendilerine ait bir danışmanlık merkezi açarak bu konuda profesyonel bireyler yetiştirme konusunda önemli adımlar atabilirsiniz.

Son zamanlarda aşırı derecede popülerlik kazanan bir meslek olması sebebiyle birçok anne adayı ve bu konuya ilgili kişiler tarafından tercih edilmekte olan sektörde ücretlerde bir o kadar dolgun olduğunu bilmekte fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir