Eğitim Koçluğu Sertifika Programı

Eğitim Koçluğu Sertifika Programı

Ülkemizde uygulanmakta olan sınav sistemleri öğrencilerin kendilerine olan güvenlerini zedelemekle birlikte onları çok fazla tedirgin olmaya zorlamaktadır. Eğitim koçları tam olarak bu noktada işlerinin başına geçerek sınav döneminde olan öğrencilerin motivasyonunu her daim üst seviyelerde tutmayı ve gelecek kaygıları konusunda hedefledikleri meslekleri en iyi şekilde belirlemelerini bununla birlikte zaman yönetimi konusunda tecrübe edinlemelerini sağlamaktadır.

Eğitim Koçu Nedir?

Sınav süreçlerinde öğrencilerin yaşadıkları kaygıları en aza indirmeyi hedeflemekle beraber onların geleceğe dair verdiği kararları, kariyerlerini ne yönde devam ettireceklerini belirleyen öğrencilere her daim destek olarak onlarla beraber aynı yolda yürümeye devam eden kişilere eğitim koçu adı veriliyor. Bu iş modelinin asıl görevi öğrencileri sınav dönemlerinde kaybetmeden kazanmaktır. Sınav stresini yenerek bu süreç içerisinde doğru yöntemler ile sınava hazırlanabilmelerini sağlamaktadırlar. Bir nevi rehberlik hizmeti demek çok doğru olacaktır.

Eğitim koçları öğrenciler ile çok fazla süre geçirdiği için onların diğer yeteneklerini keşfetme konusunda da yardımcı olurlar. Öğrenciler, yaşamlarının en önemli dönemi içerisinde en iyi desteği eğitim koçları tarafından alabileceklerdir. Hedefe ulaşma konusunda “Yapmam Gerekiyor!” konusunun üzerinde çok fazla durarak öğrencilerin her daim gelecekleri konusunda kararlı olmalarına yardımcı oluyorlar. Öğrencilerin yakınında bulunan öğretmen, aile ve arkadaş çevresi ile  iletişim konusunda farkındalık kazanmaları konusunda eğitim koçları büyük bir çaba sarfederler.

Eğitim Koçluğu Sertifikası Nasıl Alınır?

Eğitim koçluğu sertifikasını genel olarak bu işlerde uzmanlaşmış eğitim kurumlarından alabilmeniz mümkündür. Bir miktar ücret karşılığında kursa kayıt yaptırarak uzaktan eğitim şeklinde online ders anlatımlarıyla birlikte kurstan mezun olabilirsiniz. Tamamen uzmanlaşma üzerine kurulmuş bir kurs olması sizler için çok iyi olacaktır. Eğer verilen eğitimi başarılı bir şekilde tamamlarsanız geleceğe yönelik olarak yeni bir meslek kazanabilirsiniz.

Kurslar genellikle üniversite kurumlarının çatısı altında verilirken büyükşehirlerde özel izinli sertifika verenleride bulunuyor. Bu iki kurs arasında herhangi bir fark olmayıp mezun olunduğu durumda aynı özellikte bireyler olarak mesleğe adım atıyorsunuz.

Eğitim Koçluğu Sertifikasını Kimler Alabilir?

Eğitim koçluğu sertifikasını bu konuya gönül vermiş ve herhangi bir şekilde öğrencilere yol göstermeyi seven birçok insan rahat bir şekilde alabilir. Aynı zamanda bu sertikayı aldıktan sonra kendilerine meslek edinerek özel okullarda ve dersanelerde rehberlik hizmeti verebilirler. Dilerseniz bu eğitimi kimlerin alabileceğine detaylı bir şekilde göz atalım.

 • Eğitim koçluğu hizmeti vermek isteyen her birey,
 • Hedef gösterme konusunda insanlara motivasyon aracı olmak isteyenler,
 • Öğrencilerin kendi hedeflerini belirleme konusunda destek olmak isteyenler,
 • Öğrenciler ve çalışanlar,
 • Öğretmenler ve diğer eğitimciler,
 • Öğrenciler ile iletişimini üst seviyede tutmak isteyenler,
 • Rehberlik öğretmenleri,
 • Psikolojik danışmanlar,
 • Uzmanlığına tamamen öğrenci psikolojisi üzerine devam ettirmek isteyenler,
 • Yöneticilik yapan insanlar,
 • Meslek sahibi olmak isteyenler,
 • Kişisel gelişim konusunda kendilerine bir şeyler katmak istenler bu sertifikaya rahatlıkla sahip olabilirler.

Eğitim Koçluğunun Çalışma Alanları Nelerdir?

Bu programdan başarılı bir şekilde mezun olan kişiler psikolog gibi seanslar halinde insanlara yardımcı olabilirler. Genel olarak bakıldığında öğrenciler üzerine yoğunlaşmış olsa da meslek tamamen insanların gelişimine ve geleceğe dair hedeflerine etki etmek üzerine kuruludur. Bu sebeple çalışma alanları da bir hayli geniştir diyebiliriz. Bu alanları maddeler halinde sizlere sunmak gerekirse;

 • Programdan başarıyla mezun olmuş kişiler kendilerine bir ofis açarak birebir insanlara karşı eğitim danışmanlığı hizmeti verebilir.
 • Okulları kapsayan özel projelerde yer alabilir ve bu projelerin öncülüğünü yapabilir.
 • Öğrencilerin önünde bulunan sınav sürecinde sürekli olarak onlara destek verebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir