Fitness Koçluğu Sertifika Programı

Fitness Koçluğu Sertifika Programı

Spor Koçluğu Eğitimi, spor ile yakından ilgilenen kişilerin spor yaparken bilinçsiz hareketler yapmamaları ve yaptıkları hareketlerden üst düzey verimlilik almalarını sağlamak amacıyla kişilere rehberlik yapacak olan kişinin eğitilme sürecine denilir. Bu kişiler aldıkları profesyonel eğitim ile birlikte kişilerin spor ve sağlıklı yaşam amaçları konusunda herhangi bir şekilde ruhsal ve fiziksel hasarlara uğramamasını sağlamaktadır. Her aktivitede olduğu gibi yapılan işlemlerin sporcu için olumlu veya olumsuz sonuçlarının olacağının farkında olmalıyız. Bu şekilde spor süresince oluşabilecek tüm olumsuz durumlar spor koçu eşliğinde ortadan kaldırılarak olumsuz durumların ortaya çıkış sebebi araştırılmaktadır. Spor koçu tam olarak bu durumda sporcunun karşısına çıkan olumsuz etkenlerin çözümüne yoğunlaşmaktadır.

Fitness Koçluğu (Eğitimenliği) Sertifika Programı Nedir?

Spor koçluğu eğitimi sertifikası gerekli kurum ve kuruluşlar tarafından kişilere profesyonel olarak verilen eğitimin ardından verilmektedir. Bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişiler sertifikaya kolayca sahip olarak sporcuların ve bu alanda ilerleyen kişilerin akıl hocası olma niteliğine sahiptir. Sertifika sayesinde kişiler kolaylıkla spor salonları, belediyeye ait sosyal tesisler gibi yerlerde kişilere kişisel rehberlik yapabilmektedirler.

Ülkemizde bu mesleğin az olması sebebi ile maaş konusunda da dolgun ücretler ile çalışabilme imkanınız var. Aynı zamanda gelir kapısı yerine kendinize bir prestij kazandırmak istiyorsanızda bu sertifikayı alma konusunda karar verebilirsiniz. Bunun sebebi ise bir alanda profesyonelleşmiş kişiler her zaman tercih edilmektedir.

Fitness Eğitmenliği Nedir

Fitness Koçluğu (Eğitimenliği) Sertifika Programı Ne İşe Yarar?

Spor koçluğu eğitimini alan kişilerin kişisel ve kariyer olarak birçok kazanımları olacaktır. Eğer mesleğini bu sektörde devam ettirmek istiyorsa sertifika sayesinde geniş bir iş olanağı çerçevesinde rahatlıkla dolgun maaşlar ile iş bulabilecek ve sektörde hizmet vermeye başlayacaktır. Bu sertifikanın yanı sıra alabileceğiniz hamile yogası ve pilates koçluğu sertifikaları iş alanınızın iyice genişlemesine olanak sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kişisel kazanımlar konusunda geldiğimizde bu eğitimi alan kişi kendinde bugüne kadar keşfedemeği veya keşfedip iyileştiremediği yeteneklerinin üzerine giderek onları en iyi noktaya getirmeye çalışacaktır. Aynı zamanda sağlıklı bir hayat hedeflendiği için verilen kararlarda bir o kadar net olacaktır. Kişi hayatı boyunca verdiği kararlarda net olmayı öğreneceği gibi kararların sonucunda isteklerine yetişmesi için izlemesi gereken yolun haritasını çıkarmayıda öğrenecektir.

Bunların yanı sıra kişi kendine dışarıdan bir göz olarak bakarak keşfedilmeyen birçok özelliğini tekrardan keşfedebilecektir. Dikkat bozukluğu olan bir kişi iseniz bu eğitimi aldıktan sonra kişisel olarak motivasyon oranınızı yükseltmek adına gerekli pratikleri danışman olmadan yapabilirsiniz. Kendi motivasyon tarzınızı öğrenerek ona göre işlem yapabilirsiniz. Başarıya ulaşmak için hangi stratejiyi izleyeceğini bilmeyen kişilerin doğru düşünmesi adına verdiği kararları en iyi şekilde vermesini sağlar.

Fitness Koçluğu (Eğitimenliği) Sertifikası Nasıl Alınır?

Spor koçluğu eğitimi sertifikasını kendini geliştirmek isteyen birçok kişi rahat bir şekilde bu alanla ilgili sertifika eğitimleri veren kurumlara başvurarak alabilir. Aynı zamanda fitness ile ilgilenen ve kariyerini bu şekilde yönlendirmek isteyen kişilerin yanı sıra ;

 • Beden Eğitimi Öğretmenleri
 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğrencileri,
 • Yaşam Koçları,
 • Aktif görev yapan doktorlar,
 • Hemşireler,
 • Sosyal hizmet uzmanları ve sosyal hizmet okuyan üniversite öğrencileri

Bu sertifikayı gerekli şartları yerine getirdikten sonra rahatlıkla alabilirler.

Fitness Koçluğu (Eğitimenliği) Çalışma Alanları

Spor koçluğu sertifikasına sahip olduktan sonra iş aramaya başladığınızda karşınıza çok geniş bir sektör yelpazesi çıkacaktır. Bu yelpazenin içerisinden kendinize en uygun olanı seçerek yüksekokul onaylı sertifikanız ile oraya başvurunuzu yapabilirsiniz. Kurumlara göre değişkenlik gösteriyor olsa da sizlere sınav yapılır. Bu sınavdan başarılı bir not alan sertifika sahipleri çok kolay bir şekilde meslek hayatına atılabilir.  Peki Spor Koçluğu çalışma alanları nelerdir? diye soracak olursanız;

 • Özel spor salonlarında,
 • Diyetisyenlik odaklı sağlık kurumlarında,
 • Koçluk eğitimi veren kurumlarda,
 • Spor salonlarında,
 • Özel okullarda, (beden eğitimi öğretmeni olarak)
 • Fitness odaklı spor salonlarında,
 • Beslenme koçluğu hizmeti veren kurumlarda,
 • Kendi işyerlerinde

Bu hizmeti kolayca verebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir